פיתוח תוכנה – איך זה עובד ומה חשוב לדעת

בניית אתרים
בניית אתרים

תוכנה היא למעשה מוצר שנוצר כתוצאה מדרישות של אנשים למוצר ממוחשב או אינטרנטי לצורך מילוי תפקידים מסוימים בעסק שלהם או בגלל דרישות אחרות. גם אתר הוא סוג של תוכנה שמפעילה את כל הקודים שעומדים בבסיס שלה כדי לקבל אתר תוכן או אתר תדמיתי או חנות אינטרנטית לצרכים של הלקוחות. כל מי שבונים לו אתר יודע שמקימים לו אותו בדרך כלל על בסיס קוד ושפה מסוימים או שכותבים את הקוד מחדש. זוהי למעשה התוכנה שבונים כתוצאה מניתוח הצרכים שלכם כלקוחות. פיתוח תוכנה הוא היישום המעשי של הלקחים והצרכים שלכם במוצר שתקבלו לשימוש שלכם לצרכים שונים. יכולה להיות תוכנת ניהול עסק או תוכנה לניתוח דו"חות, או תוכנה לניהול לקוחות ומלאי או תוכנת תשלומים וכן הלאה, בתחומים נוספים.

מי מפתח תוכנה ואיך?

פיתוח תוכנה אינו נעשה רק על ידי אנשי מחשבים אלא גם אנשי המקצועות ההנדסיים שמצטרפים לתהליך ולניתוח הנתונים של הלקוחות. יש כמה וכמה מודלים ושפות שלפיהם עובדים אבל בדרך כלל משתמשים בשפות קיימות ולא ממציאים חדשות, אלא אם כן המצאת הקוד והשפה גם היא חלק מפיתוח התוכנה. כלומר, יכול לבוא לקוח שיבקש פיתוח תוכנה על סמך שפות שקיימות כבר היום, וזה יחסוך כסף רב בפיתוח התוכנה. או שהוא יבקש שאת התוכנה שלו יכתבו מחדש על סמך קוד שימציאו לצרכיו הבלעדיים, מה שמייקר את התהליך ולוקח יורת זמן. לגיטימי אבל יש לחשב את העלויות וההשלכות של זה.

מה דורשת עבודה על תוכנה?

 • פיתוח תוכנה לפי צורכי הלקוח
  כל לקוח מציב לפני המפתחים את הצרכים שלו ולפי זה גם נגזר לוח הזמנים. בדרך כלל מציבים צוות שלם לעבוד על פיתוח תוכנה, תלוי בהיקף שלה, ולכן פיתוח תוכנה הוא סיפור שלוקח זמן רב ודורש גם סיעור מוחות ותיאומים ובדיקות עם הלקוחות לאורך כל העבודה. זה קורה בעיקר משום שמבצעים התאמות ומתקנים באגים שונים שמגלים תוך כדי עבודה.
 • מטרות פיתוח התוכנה
  לכל תוכנה יש מטרה והיא בדרך כלל בלעדית לעסק שמזמין אותה. קורה לפעמים שיש תוכנות דומות בשוק שמנסים לקבל ממנה רעיונות או להשתמש בה כבסיס אם מדובר בתוכנה שהקוד שלה פתוח. כלומר, מזמין עוד מפתחי תוכנה להיכנס אליה ולשפר אותה או להתאים אותה לצרכיו. כזהו למשל וורדפרס, קוד פתוח שמזמין מפתחים שונים להוסיף ולשפר ולהתאים אותו לצרכים השונים של הלקוחות שמשתמשים בו. אם המטרה שלכם היא תכונת ניהול עסק שכבר יש כמוה בשוק, אין שום סיבה שלא להשתמש בבסיס הזה כדי לפתח עליו את התוכנה שלכם. זה גם מקצר את הזמן ומייעל את העבודה כי את רוב העבודה השחורה של בסיס והתחלה כבר עשו מראש. לעומת זאת, אם תרצו תוכנה משלכם שאף אחד עוד לא בנה, זה אומר שייקח זמן לעבוד עליה משום שיש לעשות כל הזמן התאמות ותיקונים תוך כדי תנועה.
 • תחקיר ואיסוף נתונים לפתרון שנתפר לכם
  בריף הוא התחקיר שלפי יודעים מה לפתח לכם. זהו איסוף תשובות ונתונים על הדרישות שלכם ועל הצרכים של העסק ולפי זה לבחון את המוצר שמוצע לכם ושעומדים לפתח.
 • ניתוח ופתרון בעיות תוך כדי כתיבה ובדיקה בשטח
  לאחר שמתחילים לעבוד על פיתוח התוכנה מגיע השלב שבו מתאימים כל הזמן את התוכנה תוך כדי בדיקת איכותה ועד כמה היא עובדת אצלכם בעסק. זה הזמן שבו תתבקשו להקדיש זמן או עובד בעסק שיתבקש לבחון את התוכנה ולהעיר מה יש לתקן בה.

פּרוֹיֶקט

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דרושים ל DOTWEB