הנגשת אתרי וורדפרס – הנגשת אתר וורדפרס איך מנגישים אתר וורדפרס?

הנגשת אתר וורדפרס

הנגשת אתר וורדפרס

הנגשת אתר וורדפרס – איך מנגישים אתרי וורדפרס?

הנגשת אתר וורדפרסהנגשת אתר וורדפרס בספטמבר 2017 עודכנה התקנה המחייבת להנגיש אתרי אינטרנט לכל האתרים בישראל, למעט אתרים חריגים שמפורטים באתר "נגישות ישראל". הנגשת האתרים לא רק חשובה מבחינת החוק. היא גם חיונית כדי לאפשר לכל אדם עם מוגבלות לקבל יחס שווה כשהוא מבקר באתר שלכם. זוהי למעשה דרישה שגם מועילה לבעלי האתרים – שכן היא יכולה להגדיל את כמות הגולשים באתר ולשפר את החשיפה במנועי החיפוש. זאת לאחר שבגוגל הצטרפו למאבק להנגשת האתרים ומעניקים ציון גבוה יותר לאתרים שעושים זאת.

עם זאת, חשוב להבין כי יש כמה רמות של נגישות – אתרים של עסקים קטנים או חברות קטנות או בינוניות מטבע הדברים לא יהיו מחויבים להנגשה ברמה הגבוהה ביותר, כמו אתרים של רשויות ממשלתיות או ארגונים גדולים, המעניקים מידע חיוני לכלל האוכלוסייה.

למה חשוב לשים לב כשמנגישים את האתר?

הנגשת אתר וורדפרס התאמה לאנשים עם לקות ראייה – הוספת הקראה אוטומטית של טקסטים בפורמט TTS – Text to speech. בהיבט הזה חשוב לוודא שיהיה ניתן לעבור בין האזורים השונים באתר באמצעות מקשי המקלדת. גם לעיוורים חשוב להתאים את האתר באמצעות פתיחת האפשרות לשימוש בטכנולוגיות העוזרות לאוכלוסייה זו, כמו הפיכת הטקסט לכתב ברייל.

בהתאמת האתר ללקויי ראייה חשוב גם להזין כותרות ייעודיות לכל אזור באתר ולסדר את המידע בצורה ברורה והגיונית שתאפשר לנווט בין אזורי הטקסט בצורה פשוטה יותר. בנוסף, חשוב להוסיף תיאורים לתמונות, שמסבירים מה בדיוק רואים בהן.

אם יש לכם באתר טופס המכיל Capuche (הזנה של טקסט מתוך תמונה), חשוב גם את האופציה הזאת להתאים ללקויי ראייה. ניתן לבצע זאת באמצעות הקראה קולית של האותיות בתהליך פשוט יחסית. חשוב שגם הטפסים יכללו תוויות על פני השדה עצמו, כדי שגם הם יוקראו על ידי התוכנה הייעודית של הגולש. פעולות אלו משפרות משמעותית את היכולת של לקויי ראייה למלא טפסים באתר.

ניגודיות הצבעים באתר חשובה אף היא ויש לחשוב גם עליה כדי להתאים את האתר לאנשים עם עיוורון צבעים. בהקשר הזה חשוב להיוועץ עם גורם המנוסה בהנגשה כדי לוודא שאתם עושים את זה כמו שצריך. ניתן גם לאפשר לגולשים לשנות בעצמם את הצבעים כדי להתאים אותם לצרכים הייחודיים שלהם.

הנגשת אתר וורדפרס הנגשת האתר לחירשים – כאן מדובר בעבודה פשוטה יחסית, אך גם את האוכלוסייה הזאת חשוב לקחת בחשבון כשמנגישים את האתר. באתרים רבים יש סרטוני וידיאו או קצבי מוסיקה. חשוב לוודא שמלוות אליהן גם כתוביות, או אם יש לכם אפשרות לכך – תרגום מלא לשפת הסימנים. כמובן שברוב המקרים כתוביות יספיקו ובהחלט אפשר להוסיף בהן גם תיאור טקסטואלי של מנגינות ואפקטים קוליים. סרטוני וידיאו אפשר להפעיל בסנכרון עם Youtube המאפשר הוספה אוטומטית של כתוביות בתהליך פשוט ונוח.

מה המצב כיום?
הנתונים מראים כי בעלי האתרים מתקשים לעמוד בדרישה להנגיש את האתרים. איגוד האינטרנט הישראלי פרסם נתונים שלפיהם רק כ-30 אחוזים ממנהלי האתרים סיימו את תהליך ההנגשה של האתר, בעוד ש-15 אחוזים החליטו שלא להנגיש את האתרים מכיוון שהמחיר שהוצע להם היה יקר מהסכום שהם יכולים לעמוד בו. עם זאת, חשוב להבין כי במידה והתעריף יקר, ניתן לעשות את זה גם בעצמנו באמצעות תוספים ייעודים וחינמיים. בהמשך נציג חלק מהתוספים הללו.

הנגשת אתר וורדפרס כמה עולה הנגשת אתר וורדפרס?

עלויות ההנגשה משתנות כמובן בין אתר ואתר לפי הגודל והצרכים שלו. על פי נתונים שמציג איגוד האינטרנט הישראלי, הנגשת אתר וורדפרס קיים יכולה לנוע בין 8,200 שקלים לאתרים קטנים עד בינוניים, ועד ל-17,200 שקלים לאתרים בינוניים וגדולים. באתר שלא בנוי על הפלטפורמה של וורדפרס המחיר יכול לנוע בין 9,700 שקלים לאתר קטן ועד ל-15,000 שקלים לאתר בינוני או גדול. הנגשה של אתר שעוד לא נבנה היא תהליך פשוט יותר ולכן גם המחיר ירד בהתאם. זאת מכיוון שהתאמת האתר לבעלי מוגבלויות בשלב מוקדם יחסית באפיון ובבנייה שלו מקצרת משמעותית את תהליך העבודה ומסייעת לכל הצדדים לשפר את היעילות.

 

הנגשת אתר וורדפרס האם אפשר להנגיש את האתר לבד?
ישנם לא מעט תוספים חינמיים שניתן להוריד כדי להנגיש בכוחות עצמכם. Enable הוא תוסף פשוט יחסית שיאפשר לכם להתאים את תוכן האתר לכל הצרכים של אנשים עם מוגבלויות. תוספים נוספים שיכולים לשרת אתכם כוללים בין היתר: Accessible Poetry, SOGO Accessibility, WP Accessibility Helper.

האתר שלכם לא נבנה על פלטפורמה של וורדפרס? גם במקרה הזה יש כמה תוספים שתוכלו להשתמש בהם כדי להתאים אותו לדרישות התקנות החדשות. בין תוספים אלו ניתן למצוא את "נגיש לי", את אפליקציית איגוד הנגישות וכן את האפליקציה הבינלאומית Userway, הזמינה גם למשתמשים בשפה העברית.

בניית אתר וורדפרס

הנגשת אתר וורדפרס

הנגשת אתר וורדפרס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דרושים ל DOTWEB